Műtét előtti kivizsgálás
A műtéti kivizsgálás azért szükséges, hogy a páciens a legjobb testi és lelki állapotban, jól kiválasztott műtéti időpontban legyen operálva.
A kivizsgálási protokoll életkornak megfelelő, más protokoll vonatkozik egy 20-as éveiben járó és egy 50-es éveit taposó, esetleg már valamilyen alapbetegséggel (magas vérnyomás, diabetes, stb.) rendelkező páciensre.
Az alapbetegségek tisztázása a kórelőzmény alapos tisztázása mellett a konzultáción történik, az esetleges korábbi zárójelentések, leletek megtekintése mellett. Fontos az alapbetegség aktuális helyzetének megítélése, szükség szerint szakorvosi kontroll vizsgálati eredményt is kérünk.
A beavatkozás előtt természetesen altató orvosi vizsgálat is történik.
A konzultáció során határozzuk meg a kívánt vizsgálati eredményeket.
Mivel a plasztikai sebészeti műtétek választott időben kerülnek elvégzésre, mindig van elegendő idő arra, hogy a beavatkozásra csakis a teljes testi-lelki harmónia megléte esetén kerüljön sor. A műtét utáni eredmény kialakulásában, a gyógyulásban ennek nagy szerepe van, így ehhez a pácienseink érdekében minden esetben ragaszkodunk is.
Az implantátumokról
Napjainkban szinte minden esetben szilikon tartalmú implantátumokat használunk. Minden implantátum egy külső, rugalmas héjból áll, mely szilikon tartalmú, gél vagy kocsonya állagú anyaggal van feltöltve. A jó minőségű implantátumok formatartók, kisebb-nagyobb külső erőbehatást követően visszanyerik eredeti alakjukat (kohezív gél).
A héj kiképzése kapcsán találkozhatunk sima felszínű, enyhén texturált vagy un. rücskös felszínű implantátumokkal, ill. polyurethan anyaggal borítottakkal is.
Az implantátumok alakja lehet kerek vagy csepp alakú. Minden alakú implantátum elérhető minden lehetséges felszínnel, különböző méretekben és már rendelkezésre állnak olyan implantátumok is, melyeket inkább magas, vékony vagy ellenkezőleg, alacsonyabb, szélesebb hölgyeknek ajánlunk.
Az utóbbi években került kifejlesztésre egy speciális, könnyített implantátum, mely kb. 30%-al könnyebb az azonos méretű hagyományosnál ( B-lite). Ezt az teszi lehetővé, hogy a szilikont egy ultrakönnyű anyaggal együtt használják fel.
A fenti lehetséges alak-felületi kiképzés, méret kombinációi esetenként több száz lehetőségből biztosítják a páciens számára a neki legmegfelelőbb implantátum kiválasztását. A kiválasztás gyakran nem egyszerű feladat, elsősorban az orvos javaslatát érdemes megfontolni. Ha az egybeesik a páciens kérésével, elképzeléseivel, akkor biztosan nem marad el a kívánt eredmény.
Az implantátumok nem örök életűek. Egy kiváló minőségű implantátum is „megöregszik”. Rugalmassága csökken, belsejében fellazulnak a kémiai kötések, az eredeti gél állapot meglazul. Habár ez a legtöbb esetben nem okoz látható elváltozást az emlő alakjában, egy idő után mindenképpen érdemes egy esetleges cserén gondolkodni.
Egyes gyártók csere garanciát vállalnak a beültetett implantátumokra.
A tokosodásról
Az implantátumok beültetése kapcsán észlelhető nem túl gyakori elváltozás.
Az implantátumok szövetbarát anyagból készülnek, de beültetés esetén a szervezet körülöttük egy vékony, laza tokot képez, jelezve, hogy mégiscsak idegen anyagról van szó. Ez teljesen természetes folyamat, minden beültetés kapcsán kialakul. Bizonyos előre nem látható esetekben azonban ez a tokképződés nem fejeződik be egy laza, vékony tok kialakulása után, hanem tovább tart és végső soron egy vastag, merev, rugalmatlan kötőszövet fogja körülvenni az implantátumot. Ez a tokosodás folyamata és ez már kóros folyamat, kezelést igényel. A tokosodás az esetek néhány százalékában fordul elő szövődménymentes gyógyulást követően, ebben az esetben oka nem ismert. Azonban ha a műtét kapcsán valamilyen komplikáció alakult ki ( bevérzés, gyulladás, tartós savózás,stb.), akkor a tokosodás kialakulásának esélye ugrásszerűen megnövekszik.
A tokosodásnak vannak enyhébb és súlyosabb megjelenési formái is, néhány esetben annak műtéti ellátása szükséges.
A tokosodás kialakulásának kezdete nem határozható meg, van, akinél sosem lép fel, de akad olyan páciens is, akinél semmilyen kóros előzmény nem volt és hónapokkal a beültetés után kezdődik a folyamat. A legtöbb esetben a tokosodást kialakulását nem lehet elkerülni, egy emlő nagyobbító műtét kapcsán, annak vállalásakor tisztában kell lenni azzal is, hogy esetleg kialakulhat egy későbbi beavatkozást igénylő tokosodás is.
Műtét utáni hegek
Minden műtéti beavatkozás után keletkeznek hegek. Ezt nem lehet elkerülni. Normális esetben a műtétet követően vékony, halvány heg (un. vonalas heg) keletkezik, ennek kialakulása azonban hónapokat, akár egy évet is igénybe vehet.
Az optimális heg kialakítása érdekében a legfinomabb műtéti technikát, varróanyagokat és eszközöket alkalmazzuk, ennek ellenére néhány esetben megfigyelhető kóros heg keletkezése.
Túltengő heg: ebben az esetben a heg megvastagodik, piros, érzékeny. Ez az állapot idővel meg is szűnhet és megfelelő kezelés mellett vonalas heg marad a műtét után. Ez azonban hónapokat is igénybe vehet. Műtéti korrekció válhat szükségessé. A keloid egy speciális túltengő hegtípus, speciális, többlépcsős kezelést igényel. Kialakulását egyéni hajlam is befolyásolja.
Alulfejlett heg: kiszélesedett, besüppedő, laza, puha heg. Kezelése műtéti beavatkozást igényel.
A konzultációkon kitérünk az esetleges műtét utáni kóros hegképződésre, a kontroll vizsgálatok során figyelemmel kísérjük a hegek állapotát és szükség esetén beavatkozunk a megfelelő időpontban és eljárással.